
PlovdivMedia - Редят първите мозайки в Голямата базилика
Първите няколко квадратни метра от реставрираните красиви мозайки от 4-6-ти век бяха върнати в Епископската базилика на Филипопол от екипа на реставратора Елена Кантарева, съобщиха от община Пловдив.
Мозайките са от втория по-късен пласт и са разположени на второто ниво от защитната сграда. Създадени през V в., мозайките от втория пласт съчетават геометрични орнаменти с отличителния белег на Епископската базилика - птиците. Само върху централния панел в централния кораб има над 100 птици

PlovdivMedia - Редят първите мозайки в Голямата базилика
от различни видове. В централно пано на двата странични кораба е изобразена и сцената „Изворът на живота“, пишат в сайта „Римско мозаечно наследство”.
Мащабният археологически обект все още крие тайни. Това бе потвърдено и миналата седмица, когато археологът Жени Танкова и колегите й се натъкнаха на нов надпис, който бе разчетен от видния ни епиграф Николай Шаранков.
„Надписът е посвещение на тракийския бог Дионис в чест на двамата императори Валериан и Галиен, издигнат вероятно през 253 или 254 година от членове на общество за провеждане на мистерии на Дионис, които са оцелели след готското нашествие, унищожило града в средата на 3-и век”, каза Шаранков за Агенция Монитор. И явно, след като тези членове на мистичното общество са се завърнали в разрушения от готите Филипопол, при вестта, че има нови императори, с надежда за стабилизиране на Римската империя и за възраждане на града, те издигат този списък. Стелата е била преизползвана за настилка в двора на Голямата базилика.
Тъй като археолозите продължават да наблюдават консервацията и реставрацията на обекта, то те обръщат всяка плоча, за да я огледат. Когато повдигнали леко голямата мраморна плоча с надписа, археоложката Мария Драганова подпъхнала телефона си под мраморната плоча и всички видели, че от обратната страна има букви.