Новина от категория Доктор
Архив на публикациите

Какво ядат хората, които не се разболяват

Можете просто да им завидите или можете да се опитате да разберете как успяват да останат в отлична форма. Ако интервюирате тези късметлии, ще разберете интересни подробности за тяхната диета и начин на живот.
Водата винаги
Дори в студения сезон те не спират да пият вода: дехидратацията не ги заплашва. През лятото пием по-често, защото сме жадни.
Но през зимата губим не по-малко течности всеки ден, а липсата им намалява имунитета, подкопава храносмилателната система, прави ни летаргични и уязвими. Горещите чайове и кафето не се броят, пийте вода!
Водата пречиства тялото от токсини, участва във всички метаболитни процеси, подобрява работата на бъбреците и черния дроб. Така че ние винаги сме защитени, дори в среда с активни вируси и микроби.
Захар - не
Ако не искате да се откажете от сладкишите, не забравяйте: захарта намалява имунитета десетократно. Ставаме уязвими към вируси и инфекции. Намалете сладките до минимум: елиминирайте содата, закупените сосове и сладкишите.
Веднъж попаднала в организма, глюкозата пречи на пълноценното функциониране на фагоцитите. Това им пречи да се борят активно с опасни микроорганизми, които ни атакуват всяка минута. В резултат на това се стига до чести настинки, алергии, загуба на сила и депресия.
Изобилието от плодове и зеленчуци
Всички знаем ползите от плодовете и зеленчуците, но помислете за това: колко порции „жива“ храна сте яли днес? Но без тях не получаваме витамини, антиоксиданти и фибри. Организмът работи до краен предел.
Опитайте се да консумирате поне 4-5 порции всеки ден: подходящи са и печените зеленчуци и плодове, които запазват своята полза за здравето дори когато са изложени на температури.
Супер храни
Хората, които са по-малко склонни да се разболеят, подчертано се хранят здравословно. Те се интересуват от новите продукти в тази област и изучават асортимента от магазини за здравословен начин на живот. Този подход помага да ходите в аптеката по-рядко за лекарства, като ги замените със суперхрани, съдържащи шокови дози витамини и минерали.
Ленено семе, матча, рожков, семена от чиа, спирулина, годжи бери, морски водорасли, физалис са само малка част от списъка с „полезни храни“. Суперхраните повишават защитните сили на организма и ви правят устойчиви на вируси по всяко време на годината.
Витамин С
Силният имунитет изисква витамин С - така че тялото да може да устои на вируси и бактерии. В студения сезон е напълно подходящо да започнете деня си с чаша вода с лимон, а през деня да пиете прясно изцедени сокове или смути.
В допълнение към цитрусовите плодове, добавете в диетата си френско грозде, шипки, сладки чушки, зеле, морски зърнастец, всички видове кисели зеленчуци, киви. И при първите признаци на остри респираторни вирусни инфекции мнозина приемат шокова доза витамин С в капсули или прах за няколко дни подред: за възрастен човек дозата е 1000 mg на ден.
Зеленолистните лекуват
През лятото консумираме много зеленина и това е чудесен източник на антиоксиданти, фибри, витамини и минерали. През зимата забележимо те изчезват от диетата ни.
Започнете да добавяте зеленчуци към храненето си и ще забележите, че имунитетът ви се засилва. Добре е, ако имате замразени зеленолистни, но пресни, разбира се, е за предпочитане.
Копър, целина, босилек, копър, зелен лук - изборът е много голям. Можете да отглеждате свежи зеленолистни на прозореца си или да ги купувате от супермаркета - по този начин ще запазите свежестта им по-дълго.
Кисело-млечни продукти
Знаем, че чревното здраве е 90% от здравето на целия организъм. Тук живее нашата полезна микрофлора, която поддържа имунната система, бори се с бактериите и възпалителните процеси и подпомага работата на други органи.
Отслабената микрофлора привлича инфекции като магнит. За да избегнете това, консумирайте повече млечни продукти. Включете натурални кисели млека, кефир, ферментирало печено мляко, добавете към тях плодове и семена.
Такива закуски ще ви помогнат да преживеете студения сезон с усмивка и без излишно тегло. / zdrave.to

Публикувана на
27 Май 2024 година