Руският невролог д-р Наталия Щипицина споделя, че "тихият" инсулт възниква като следствие от временно нарушение на мозъчното кръвообращение.
Симптоми на "тих" инсулт
Развитието на инсулт най-често се дължи на исхемия - запушване на съдовете, които кръвоснабдяват мозъка. Това запушване се причинява от тромби - кръвни съсиреци, които могат да се разтворят след време. В резултат на такава временна исхемия възниква "тих" инсулт, който е преходно нарушение на мозъчното кръвообращение. Последиците от него обикновено не са толкова драматични, колкото при „класическия” инсулт, но дори такова краткотрайно разстройство изисква внимание и преглед от лекарите, споделя д-р Наталия Щипицина.
„Под маските на тих инсулт може да има епизоди на замаяност, загуба на слуха, шум в ушите, зрителни смущения под формата на загуба на част от зрителното поле и епизоди на нарушение на говора“, споделя лекарят.
Освен това, д-р Щипицина добавя, че човек с "тих" инсулт може да изпита краткотрайно изтръпване на ръцете, краката или слабост в крайниците. Този симптом може да означава, че в мозъка вече е възникнал фокус на исхемия.
В допълнение, появата на "тих" инсулт може да се подозира при хипертонична криза - изключително рязко покачване на кръвното налягане (по-високо от 140 на 190).
Неврологът подчертава, че такъв инсулт, въпреки последващото възстановяване на нормалното благосъстояние, изисква медицинска помощ и наблюдение на пациента в продължение на 24 часа. Това временно нарушение на мозъчното кръвообращение често възниква като предшественик на истински инсулт - човек с този проблем трябва да премине определени прегледи./актуално
09 Август 2024 година