Новина от категория Доктор
Архив на публикациите

Коя любима храна убива

Лошото хранене може да доведе до развитие на сърдечно-съдови заболявания. Кардиологът Ленар Кашапов говори за това коя любима на мнозина храна вреди на сърцето и вдига холестерола. Той отбелязва, че най-честите заболявания са исхемичната болест на сърцето, сърдечната недостатъчност и хипертонията.
"Ограничете консумацията на мазни, пушени, солени, пържени, пикантни храни. Опитайте се да ядете по-малко червено месо: то повишава холестерола в кръвта", подчертава д-р Кашапов.
В същото време вашата диета трябва да включва зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и морски дарове. Кардиологът добави още, че рискът от развитие на сърдечно-съдови заболявания се увеличава след достигане на 45-годишна възраст.
"За да поддържате сърцето и кръвоносните си съдове здрави, яжте здравословни храни, достъпни за всеки. Важно е да се предприеме комплексен подход за насищане на тялото с витамини, киселини и микроелементи", казва специалистът.
Полезни храни за сърцето
Топ продукти, които поддържат сърдечно-съдовата система:
• Зеленчуци: пресни картофи, домати, тиква, боб, зеле и др.
• Плодове: нар, ябълки, сушени кайсии, стафиди, смокини, авокадо и др.
• Ядки: бадеми, фъстъци, шамфъстък, орехи и др.
• Зърнени култури: овесени ядки.
• Сухо червено вино.
• Черен шоколад.
• Киселец, спанак и др.
• Риба и морски дарове.
• Кафе.
Няма универсална диета с препоръки за прием на определено количество храна. Всичко зависи от нуждите на организма, толерантността или непоносимостта към храните, съдържанието на микроелементи и витамини. Менюто с комбинирана здравословна храна се изготвя персонално. Но има общи препоръки за насищане на диетата и предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания.
За нормалното функциониране на сърцето и кръвоносните съдове са необходими микроелементи като калций и магнезий. При недостиг или профилактика се препоръчва консумация на зеленолистни зеленчуци. Въведете прясно или задушено зеле в диетата си - брюкселско зеле, бяло зеле или броколи. Те не само имат положителен ефект върху тялото, но и правят менюто разнообразно.
Червените домати съдържат полезни микроелементи, които намаляват вероятността от инфаркт. Те осигуряват сърдечно-съдова подкрепа и предотвратяват образуването на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове.
Младите картофи съдържат много калий, който подобрява проводимостта на импулсите в сърдечния мускул. При дефицит на този елемент човек развива сериозни нарушения във функционирането на сърдечно-съдовата система. Картофите съдържат витамини от група В и фибри.
Чесънът е най-известното средство за нормализиране на мазнините в организма и понижаване на кръвното налягане. Освен това подобрява кръвообращението при продължителна употреба. Тиквата е продукт с високо съдържание на витамин С, който също е полезен за сърцето.актуално

Публикувана на
29 Август 2024 година