Архив на публикациите

Какви задачи ще има на изпитите след 4-ти, 7-ми и 10-ти клас

С началото на новата учебна година отново става належащ въпросът за изпитите след 4-ти, 7-и и 10-и клас - какво ще представляват, какви ще са задачите и критериите за оценяване. С внимание към родителите и учениците Министерство на образованието и науката публикува моделите на националното външно оценяване (НВО).
4-ти клас: НВО

Националното външно оценяване по ♦ математика ♦ в края на 4-ти клас цели да установи степента на постиженията на всеки ученик по отношение на изискванията за резултатите от обучението по математика в края на началния етап на основно образование, определени с Държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка и с учебните програми за общообразователната подготовка по математика в 1 - 4 клас, посочват от МОН.
НВО по математика в 4-ти клас ще проверява математическата компетентност на учениците, свързана със: знания за числата и за принципа на образуване на редицата на естествените числа; умения за смятане – събиране, изваждане, умножение и деление; умения за намиране на неизвестно число; знания за мерни единици и умения за действия с еднородни именувани числа; умения за намиране обиколка на геометрична фигура и на лице на правоъгълник/ квадрат; умения за описване на ситуации от реалния свят с математически модели; умения за логическо и пространствено мислене; умения за разчитане на информация, представена в различен вид - таблица, графика, инфограма и др.
Тестът по математика за НВО съдържа 25 задачи. Решаването на теста предполага записване на отговорите на тестовите задачи в отделна бланка. Времетраенето е 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности e до 30 минути над определеното време.
Тук промените са свързани с това, че тестът отново ще съдържа 25 задачи, но с различен брой от различните типове. Досега децата имаха 18 задачи с избираем отговор; 5 задачи с кратък свободен отговор; 1 задача с разширен свободен отговор и 1 текстова задача с 3 разширени свободни отговори (с три подусловия). През 2024/25 г. задачите с избираем отговор се намаляват до 16, задачи с кратък свободен отговор - до 4, задачите с разширен свободен отговор се увеличават от 1 на 4 бр., а задачата с разширен свободен отговор, съдържаща три подусловия остава една.
Подборът на учебното съдържание, проверявано през учебната 2024– 2025 година, се основава на очаквани резултати от обучението по математика в следните области на
компетентност. Ще има задачи с избираем отговор, с кратък свободен отговор, с разширен свободен отговор, с разширен свободен отговор, съдържаща три подусловия. Оценяването се осъществява по предварително утвърдени критерии, като всяка задача се оценява с брой точки, определен според трудността й. Индивидуалният резултат от теста се образува като сбор от получения брой точки за всички задачи. Максималният брой точки от изпита е 100 т.
iStock/Getty Images
Националното външно оценяване по ♦ български език и литература (БЕЛ) ♦ в края на 4-ти клас цели да установи степента на постиженията на всеки ученик по отношение на изискванията за резултатите от обучението по български език и литература в края на началния етап на основно образование, определени с Държавния образователен стандарт за
общообразователната подготовка и с учебните програми по български език и литература за общообразователната подготовка в 1 - 4-ти клас, посочват от МОН.
С националното външно оценяване по български език и литература в 4-ти клас се проверяват компетентности на учениците, свързани с: прилагане на основни правила на българския книжовен език; четене и разбиране на текстове, функциониращи в комуникативната практика; отговор на въпрос, свързан със съдържанието на текст и/или с интерпретиране на конкретна комуникативна ситуация; създаване на текст с определена комуникативна цел.
Националното външно оценяване на учениците от 4-ти клас се осъществява чрез писмено изпитване - тест. Тестът по БЕЛ за НВО в края на 4-ти клас съдържа 25 задачи с избираем и със свободен отговор. Решаването на теста предполага записване на отговорите на тестовите задачи върху отделна бланка.
Задачите включват: езикови, литературни, речева задача с творчески характер. С езиковите задачи се проверява владеенето на книжовните норми, които са базови за езиковата култура, а с литературните задачи - уменията за четене с разбиране. Речевата задача е с творчески характер и предполага създаване на кратък текст (от 3 до 7 изречения) с помощта на словесна и/или визуална опора.
Най-голямата промяна тук е премахването на диктовката и замяната й с текст за редактиране и откриване на правописни грешки. Според МОН този похват традиционно се използва в обучението в началния етап, като с него ще се разнообразят типовете задачи. Отново ще се постигат целите за проверка на базовата
Времето за решаване на теста е 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности e до 30 минути над определеното време. Подборът на учебното съдържание, проверявано през учебната 2024– 2025 година, се основава на очаквани резултати от обучението по български език и литература от областите на компетентност, определени с Държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка – езикови, комуникативноречеви, социокултурни, литературни и комуникативни компетентности.
Оценяването се осъществява по критерии, като всяка тестова задача носи брой точки, съобразен с познавателното равнище, спецификата и трудността ѝ. Максималният брой точки от изпита е 100 т.
7-и клас – НВО
Тук не се задава нищо ново. От МОН са заявявали единствено ангажимент да увеличават практическите задачи, измерващи уменията на учениците, а не наизустените от тях знания.
Целите на НВО по ♦ български език и литература ♦ в 7-и клас за оценяване на резултатите от обучението на учениците включва: диагностика на индивидуалния напредък и на образователните потребности на учениците от 7-и клас; мониторинг на образователния процес за прилагане на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по български език и литература, определени в учебната програма за съответния клас; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението в края на прогимназиалния етап по български език и литература, определени в държавния образователен стандарт за общо образователна подготовка; използване на резултатите от НВО по български език и литература като балообразуващ елемент при приемането на ученици в VIII клас.
Системата от задачи по български език се определя от задължителното учебно съдържание, включено в учебните програми от 5-и до 7-и клас, като се прилагат знанията и уменията, придобити в обучението до VII клас включително. Изпитът от НВО е писмен. Равнището на компетентностите на седмокласниците се проверява чрез тест с общо 26 задачи. Времетраенето при първата част е 75 минути, при втората част – 90 мин.
Включват се 18 задачи със структуриран отговор с четири възможности за отговор, от които само един е правилен; 6 задачи с кратък свободен отговор; 1 задача с разширен свободен отговор; 1 задача за създаване на текст. Оценяването се осъществява по критерии, като всяка тестова задача носи брой точки, съобразен с познавателното равнище, спецификата и трудността ѝ. Максималният брой точки от изпита е 100 т.
Целите на НВО по ♦ математика ♦ в 7-и клас за оценяване на резултатите от обучението на учениците включва: диагностика на индивидуалния напредък и на образователните потребности на учениците от 7-и клас; мониторинг на образователния процес за прилагане на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по математика, определени в учебната програма за съответния клас; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по математика, определени в държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка, в края на прогимназиалния етап; използване на резултатите от НВО по математика като балообразуващ елемент при приемането на ученици в 7-и клас.
Системата от задачи по математика се определя от задължителното учебно съдържание, включено в учебните програми от 5-и до 7-и клас, като се прилагат знанията и уменията, придобити в обучението до 7-ми клас включително.
Изпитът е писмен. Равнището на компетентностите на седмокласниците се проверява чрез тест с общо 23 задачи. Времетраене на първа част е 75 минути, на втората част – 90 мин.
Включват се 20 задачи, които са със структуриран отговор с четири възможности за отговор, от които само един е правилен; 3 задачи със свободен отговор – учениците трябва да опишат и да аргументират изпълнението на определена математическа задача с аналитико-синтетичен характер. Оценяването се осъществява по критерии, като всяка тестова задача носи брой точки, съобразен с познавателното равнище, спецификата и трудността ѝ. Оценките от националното външно оценяване в края на 7-и клас се изразяват само с количествени показатели – в брой точки, без да се приравняват към оценки. Максималният брой точки от изпита е 100 т.
Целите на НВО по ♦ чужд език ♦ в 7-и клас за оценяване на резултатите от обучението на учениците включва: диагностика на индивидуалния напредък и на образователните потребности на учениците от 7-и клас; мониторинг на образователния процес за прилагане на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението, определени в учебната програма; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението в края на прогимназиалния етап, определени в държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка; използване на резултатите от НВО по чужд език (по желание) като балообразуващ елемент при приемането на ученици в 7-и клас.
Целта на националното външно оценяване e да установи в края на 7-и клас степента на постигане на очакваните резултати от обучението по чужди езици, определени в учебните
програми.
Обект на измерването в тестовете по чужди езици е комуникативната компетентност на учениците на езиково равнище А2 на Общата европейска езикова рамка. Компонентите на тестовете се основават на трите езикови умения: четене, слушане и писане. Езиковите компетентности се проверяват чрез различни видове задачи: задачи с избираем отговор, задачи с кратък свободен отговор и една задача за създаване на писмен текст.
Темите на текстовете за слушане, за четене и за писмено изразяване са: приятели, интереси, задължения и отговорности в училище, вкъщи, на обществени места, бъдеща професия, ваканции и пътуване, хоби и свободно време, спорт и здравословно хранене, пазаруване и мода, природни забележителности, туризъм и околна среда, култура и исторически забележителности в България и в държавите, в които се говори изучаваният чужд език, празници и традиции в България и в държавите, в които се говори изучаваният чужд език.
Оценяването се осъществява по критерии, като всяка тестова задача носи брой точки, съобразен с познавателното равнище, спецификата и трудността ѝ. Максималният брой точки от изпита е 100 т.

10-ти клас – НВО
Без изненади ще са и изпитите по български и по математика и за десетокласниците.
Целите на НВО по ♦ български език и литература ♦ в 10-и клас за оценяване на резултатите от обучението на учениците включват: диагностика на индивидуалния напредък и на образователните потребности на учениците от 10-и клас; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по български език и литература, определени в учебната програма за съответния клас от първия гимназиален етап; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по български език и литература в края на първия гимназиален етап, определени в държавния образователен стандарт (ДОС) за общообразователна подготовка; измерване на степента на постигане на отделни компетентности, свързани с четенето с разбиране като част от функционалната грамотност; мониторинг на образователния процес за прилагане на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието.
Системата от задачи по български език цели установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати, определени в ДОС за общообразователна подготовка за
първия гимназиален етап и в учебните програми за 8-и, за 9-и и за 10-и клас.
Равнището на компетентностите се проверява писмено чрез тест с общо 21 задачи. Времетраенето е 90 минути (два слети учебни часа), а за учениците със специални образователни потребности – до 30 минути над определеното време. Има 13 задачи с избираем отговор, 5 задачи с кратък свободен отговор, 1 задача за редактиране, 1 задача с разширен свободен отговор (формулиране на теза или на антитеза), 1 задача за създаване на текст (резюме, заявление или CV).
Оценяването се осъществява по критерии, като всяка тестова задача носи брой точки, съобразен с познавателното равнище, спецификата и трудността ѝ. Максималният брой точки от изпита е 100 т.
Целите на НВО по ♦ математика ♦ в 10-и клас за оценяване на резултатите от обучението на учениците включва: диагностика на индивидуалния напредък и на образователните
потребности на учениците от X клас; мониторинг на образователния процес за прилагане на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по математика, определени в учебната програма за съответния клас от първия гимназиален етап; установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по математика, определени в държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка, в края на първи гимназиален етап; измерване на степента на постигане на отделни компетентности, свързани с математиката и математическата грамотност, придобити в класовете от първия гимназиален етап.
Системата от задачи по математика се определя от задължителното учебно съдържание съгласно утвърдените учебни програми по математика от 8-и до 10-и клас, като се прилагат знанията и уменията, придобити в обучението до 10-и клас включително.
Изпитът е писмен. Равнището на компетентностите се проверява писмено чрез тест с общо 17 задачи. Времетраенето е 90 минути (два слети учебни часа).
Включват се 15 задачи с избираем отговор, с четири възможни отговора, от които точно един е правилният; 2 задачи с разширен свободен отговор, за решаването на които ученикът представя в писмен вид необходимите обосновки.
Националното външно оценяване ♦ по ИТ ♦ за измерване на дигиталните компетентности в края на 10-и клас цели да установи постигането на изискванията за резултатите от обучението по информационни технологии в края на първи гимназиален етап, определени с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка, и е в съответствие с Европейската референтна рамка за дигиталните компетентности на ниво „самостоятелно ниво на владеене“ (europass.cedefop.europa.eu/bg/resources/digital-competences).
Равнището на компетентностите се проверява писмено чрез тест с общо 21 задачи, а времетраенето е 90 минути. Системата от задачи по информационни технологии се определя от задължителното учебно съдържание съгласно утвърдените учебни програми по информационни технологии от 8-и до 10-и клас, като се прилагат знанията и уменията, придобити в обучението до 10-и клас включително.
Има два модула. Първият е тест с 20 задачи, от които: 10 задачи с избираем отговор, с четири възможни отговора, от които точно един е верен; 5 задачи с избираем отговор, с четири възможни отговора, от които два са верни; 5 задачи със свободен отговор, а вторият модул е практическа задача.
Оценяването се осъществява по стандартизирани критерии, като всяка задача се оценява с брой точки, който съответства на спецификата, трудността и логиката на решението на задачата.
Резултатът от НВО по ИТ за измерване на дигитални компетентности в края на 10-и клас се вписва в удостоверението за завършен първи гимназиален етап и при условие че ученикът е получил минимум 50 % от максималния брой точки на изпита, се записва и постигнатото ниво в съответствие с Европейската референтна рамка за дигиталните компетентности.
Целта на националното външно оценяване по ♦ чужд език ♦ e да установи в края на 10-и клас (край на първия гимназиален етап) степента на постигане на очакваните резултати от обучението по чужди езици, определени в учебните програми по чужди езици по нива А1, А2, В1.1 и В1 за общообразователна подготовка, както и в държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка. То има за цел и диагностика на индивидуалния напредък и на образователните потребности на учениците от 10-ти клас; мониторинг на образователния процес за прилагане на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието.
Обект на измерването в тестовете по чужди езици е комуникативната компетентност на учениците на езиково равнище А1, А2, В1.1 и В1 на Общата европейска езикова рамка. Компонентите на тестовете се основават на четирите езикови умения: четене, слушане, писане и говорене. Езиковите компетентности се проверяват чрез различни видове задачи: задачи с избираем отговор, задачи с кратък свободен отговор, задачи за създаване на писмен текст и задачи за говорене.
Оценяването се осъществява по критерии, като всяка тестова задача носи брой точки, съобразен с познавателното равнище, спецификата и трудността ѝ. Максималният брой точки от изпита е 100 т.дарикнюз

Публикувана на
03 Октомври 2024 година