Архив на публикациите

Бактерия ще спаси планетата

Изследователи откриха нова надежда в борбата срещу замърсяването с пластмаса чрез бактерия, която може буквално да "изяжда" отпадъците.
Според ново проучване, публикувано в списанието Environmental Science and Technology, бактерията Comamonas testosteroni може да разгражда полиетилен терефталат (PET) пластмаси, които се използват масово в производството на бутилки и опаковки.
Отдавна се знае, че C. testosteroni притежава способността да разгражда пластмасата, но за първи път учените напълно разбират механизма зад този процес. Според водещия автор на изследването, Людмила Аристилд, професор по гражданско и екологично инженерство в Northwestern University, това откритие може да доведе до устойчиви решения за намаляване на пластмасовото замърсяване.
Изследователите отглеждат бактерията върху парчета PET пластмаса и с помощта на микроскопски изображения документират как микроорганизмът разгражда пластмасата. Изследванията им откриват специфичен ензим, който играе ключова роля в процеса, като разгражда пластмасата до по-малки частици.
След генетично модифициране на бактерията, за да не произвежда този ензим, способността й да разгражда пластмаса намалява значително.
Процесът включва разграждане на пластмасата до микроскопични частици, които след това се превръщат в молекулни градивни елементи, осигуряващи източник на въглерод за бактерията.
На теория учените могат да създадат нови микроорганизми, които са с добавен ген за производството на нужния ензим за разграждане на пластмасата.
PET пластмасите представляват 12% от глобалните твърди отпадъци. лупа

Публикувана на
08 Октомври 2024 година