И в България, и в САЩ предстоят избори. На тях има много неизвестни и едно известно. Известното е, че който и да победи в САЩ, те ще останат най-могъщата и една от най-богатите страни в света, а който и да победи у нас, ние ще си останем най-бедната държава в Европейския съюз.
Паун ЦОНЕВ
През 1748 г. съоснователят на Съединените щати Бенджамин Франклин в есето си „Съвет на млад търговец“ за първи път употребява израза „Времето е пари“. Т. е. човек не бива да си губи излишно времето, а да го използва, за да увеличава както своето материално и културно благосъстояние, така и брутния вътрешен продукт на страната си. Горе-долу от това време в земята на българите, които от векове живеят под юрисдикцията на турския султан, битува изразът „Карай, и утре е ден!“. Т. е. няма нужда от излишно напрежение, най-важен е рахатът, затова да я караме агаля-агаля, защо да отлагаме една работа за утре, като може да я свършим и вдругиден. „И утре е ден“ синтезира житейската философия и народопсихология на нашия, определил самия себе си, като трудов и работлив народ.
Резултатът от тези поговорки е, че за 250 г. Съединените щати станаха най-могъщата и една от най-богатите страни в света, а България векове наред, с много малки изключения, едва крета на опашката на европейските държави.
Разбира се, освен поговорките и крилатите изрази има и други причини Америка да е много богата, а ние да сме много бедни. Най-важната е, че САЩ имат работещи политически и икономически институции, а държави като нашата нямат. Във великолепната си книга „Защо нациите се провалят“ авторите Дарон Аджемоглу и Джеймс Робинсън дават оригинален пример за двата типа държави с град Ногалес. Той е разделен от ограда на две половини. Северната част е град Ногалес, щата Аризона, САЩ. Тук населението живее спокойно и доволно със среден доход на домакинство от 30 хил. долара годишно. Престъпността е ниска, улиците - чисти и асфалтирани, продължителността на живота е голяма.
От другата страна на оградата, южната част, е град Ногалес в област Сонора, Мексико. Само на няколко метра от оградата действителността се променя драстично. Доходът на населението е около 10 хил. долара годишно. (Въпреки че северната част на Мексико е най-малко бедната в страната, а Аризона е най-малко богатата част на Щатите.) Улиците са мръсни, престъпността е висока, закон и ред няма, хората живеят много по-кратко, понеже нямат достъп до качествено здравеопазване, а да започнат бизнес е почти невъзможно поради ширещата се корупция и необходимостта от поголовни рушвети.
Двете половини на един и същ град не се различават по климат, природни дадености, болести, които се срещат в района. Каква е причината за това огромно различие в стандарта на живот? Институциите, глупако! Едните живеят в държава с работещи институции, с върховенство на закона, с големи политически права на гражданите, които могат ефективно да търсят отговорност от своето правителство. Другите живеят в държава с неработещи политически и икономически институции, с корумпирани правителства, с могъщи олигарси. Мексиканският телекомуникационен бос Карлос Слим беше, а може и още да е, най-богатият човек на планетата, но неговите сънародници се наслаждават на бедността, огромната престъпност и всемогъщата мафия.ретро, със съкращение
12 Октомври 2024 година