Пожарни вият покрай сметището в Цалапица за втори път за по-малко от три месеца. Предишният пожар вдигна накрак огнеборците в следобедните часове на 1 август. Борбата с огъня продължи няколко дни поради дълбоко тлеене, а резултатът - обгазен Пловдив и села със седем пъти наднормено съдържание ФПЧ 10 (фини прахови частици) във въздуха. Тогава източниците на пламъците бяха два.
Община Пловдив е собственик на сметището, въпреки че земята се намира в землището на Цалапица и е предоставена за временно ползване. В депото боклукът се вози от шест общини, сред които са Пловдив - с най-голям обем, Стамболийски, Перущица, „Родопи”, „Марица”.
Шефът на фирма „Водстрой-Пловдив“ АД Атанас Славов, която е наета за оператор на депото край Цалапица, коментира пред „Марица“, че при първия пожар в началото на август е имало съмнения за умишлен палеж, тъй като горяло на две места. Сега тази версия е с по-малка стойност, предвид по-малкия мащаб.
„Тръгнало е да гори, където е запръстено. Справихме се бързо с добра организация“, каза Славов. Докато при първото лумване на сметището градът и селата потънаха в димна пелена, то при втория пожар в петък не бе отчетено опасно замърсяване. Единствено леко повишение на концентрациите на фини прахови частици бе отчетено към 3.00 часа в АИС в „Тракия“, но два часа по-късно показателите вече бяха в норма. И в двете ситуации край Цалапица, с цел превенция, от Регионалната здравна инспекция препоръчаха на гражданите да не отварят прозорците и да излизат навън само при необходимост.
И в двете ситуации обаче причините не станаха ясни, нито пък има желание да се говори по темата. След първия и по-мащабен пожар Районната прокуратура в Пловдив се самосезира и образува досъдебно производство за причините за замърсяването на въздуха в града и близките населени места. Наблюдаващият прокурор даде указания на мястото на възникналия пожар да се извършат съвместни огледи с контролиращите институции - РИОСВ, РЗИ, Пожарната и други, както и да се представят данните за чистотата на въздуха, почвата и водата. Бяха назначени и експертизи. Срокът на разследването бе двумесечен и изтече, преди да лумне вторият пожар на сметището.
Резултати от разследването обаче не са обявени-/марица
14 Октомври 2024 година