Новина от категория България
Архив на публикациите

„Бог да прости!”, Архангелова задушница е

На 2 ноември в България се чества Архангелова задушница. Нарича се така, защото е седмица преди Архангеловден, и е еднa от трите големи съботи през годината, отредени за почит на душите на покойниците. Понеже Архангел Михаил е архистратегът на Христовото войнство, на Архангелова задушница специално се отдава и вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България. Затова народът ни я нарича още Мъжка задушница.
Гроб
Според традицията седмица преди това роднините на починалия посещават гроба му, който се почиства и прекопава. В уречената събота се носят подавки, съдържащи различни храни, любими на покойника. И задължително жито - символ на вечния живот, и вино, свързано както с Тайната вечеря, така и с кръвта на Спасителя Иисус Христос. Православната църква съветва, че е желателно да се повика свещеник, който да прочете молитва за упокой.
Около Задушницата много хора разказват как са сънували упокоилите се близки. Тe например им разказват как са в отвъдния свят и между другото им съобщават, че им се е прияло нещо любимо, та ако може да им го донесат на гроба. Поменът обаче може да се случи както на гробищата, така и в някоя черква или дори в домашни условия. Казва се „Бог да прости!“, след което се изрича името на починалия. Сакралната словоформула има силата да прескача провиралката между нашия и оня свят, вярват християните.
Сол и брашно
От незнайни времена по някои райони из България е останал и друг обичай с поминален характер. При него се раздават сол и брашно, за да се разсипят и стопят греховете на умрелите така както брашното и солта. Прелюбопитен е и друг ритуал, все още жив в доста райони на България. От свареното и овкусено с орехи, канела и захар жито се дава първо на кокошките. Вярва се, че така няма скоро друг човек да умре в тази къща. Вечерта се сяда на трапезата, като едно място се отавя празно, но на него се сервира всичко. Това идва от вярата, че душата на покойника идва като в отпуск в дома, че да празнува заедно със своите близки.
Какво се крие всъщност зад шифъра на тези есенни ритуали никой все още не може да каже с категоричност.
Тази седмица в храмовете се записват имената на покойници, които ще бъдат поменати на Божествената Литургия. Тя се отслужва рано сутрин на самата Задушница.телеграф

Публикувана на
02 Ноември 2024 година