Новина от категория Доктор
Архив на публикациите

Как е правилно да се измерва кръвното

Американски кардиолози, цитирани от изданието JAMA Cardiology, споделят в каква поза на тялото е правилно да се измерва кръвното. Те коментират опасностите от скрита артериална хипертония, която се проявява само в легнало положение. И този вид патология е много по-страшна в своите последствия. 
"Повечето клинични указания гласят, че кръвното налягане трябва да се измерва, докато седите и се облягате на стола. Поставете ръката си с маншета върху маса или възглавница, така че да е на нивото на сърцето. Стъпалата са опрени в пода, краката не са кръстосани. В действителност хората измерват кръвното си налягане както искат. В резултат на това грешка в прегледа може да доведе до това, че човек ненужно приема лекарства за високо кръвно налягане и се довежда до хипотония", споделят експертите, цитирани от здравното издание.
Американски кардиолози обаче установиха, че кръвното налягане трябва да се измерва не само в седнало, но и в легнало положение. В противен случай може да пропуснете наличието на хипертония.
„Нощната хипертония по време на сън е свързана със значително повишаване на риска от сърдечно-съдови заболявания и смърт.Остава неизвестно дали хипертонията в легнало положение е рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, независимо от хипертонията в седнало положение“, според проучване, публикувано в JAMA Cardiology. 
Авторите на изследването решили да проучат връзката между „хипертонията на леглото“ и резултатите от сърдечно-съдовите заболявания. В своето проучване те са анализирали данни от 11 369 участници, които били проследени в продължение на 27 години. Средната възраст на доброволците е била 54 години.
В началото на наблюдението всички участници били здрави. Хората с анамнеза за коронарна болест на сърцето, сърдечна недостатъчност или инсулт били изключени от проучването.
Хипертонията се определя като систолично налягане, достигащо 130 mmHg и по-висока стойност, а диастолното е 80 mm Hg и повече.
"И така, налягането се измерва както в легнало, така и в седнало положение. Резултатите бяха изненадващи. От 7168 пациенти с нормално кръвно налягане в седнало положение, всеки шести пациент (16,4%) е имал хипертония в легнало положение. Останалите 4201 участници са имали повишено кръвно налягане както в седнало, така и в легнало положение. Общо „хипертония на легло“ е открита при всеки трети (37,5%) доброволец", казват експертите, цитирани от изданието.
„Въпреки че кръвното налягане обикновено се контролира автономно, независимо от позицията на тялото, автономната дисфункция, венозната недостатъчност и ендотелната дисфункция могат да допринесат за повишено налягане в легнало положение“, обясняват авторите на изследването. В допълнение, натискът в легнало положение върху по-широка повърхност на тялото може да измести обема на течността в тялото, което също влияе върху показанията на кръвното налягане. 
След това изследователите са оценили сърдечно-съдовите рискове за всяка категория участници. Оказва се, че дори при хора с нормално кръвно налягане хипертонията в легнало положение повишава риска от коронарна болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, инсулт и обща смъртност.
В бъдещите си проучвания авторите планират да проучат по-подробно последствията от нощната хипертония за пациентите.
"Засега можем да заключим, че за оценка на здравето си струва да измерваме кръвното налягане в легнало положение. Например веднага след сън, без да ставате от леглото", казват авторите на проучването.
Какви са причините за високо кръвно налягане?
Лош/нездравословен начин на живот, като лоша диета, заседнал начин на живот, постоянен стрес, фамилна анамнеза за високо кръвно и затлъстяване/наднормено тегло (висок индекс на телесна маса) са някои от факторите, които причиняват високо BP. Нездравословният начин на живот включва:
• консумация на мазни храни
• прекомерна консумация на сол
• тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол
• заседнал начин на живот
• постоянен стрес
• дефицит на калий

Публикувана на
06 Февруари 2025 година