Както е тръгнало след малко повече от година от последните местни избори Пловдив може да остане без районен кмет, който да не е смятан за недоразумение. И от тези, които са ги предложили на времето, и от гражданите. Към неудачните управници на „Западен” и „Северен” няма да е изненада, ако скоро прибавят и този на „Южен”.
Динко ПЕТКОВ
Признавам си, че не помнех името му. Подпитах тук-там как се казва, но без да мога да науча. Тогава бръкнах в чичко Гугъл, където е записано кой е, какъв е и за какво се бори. Живея в Кючука, но и аз, като повечето от моите съкварталци от Коматевско шосе, ако го срещна, ще се размина с него като напълно непознат. Никой не си спомня да го е виждал тъдява. Да пообиколи наоколо, да разгледа как всички е западнало. Всъщност съседката от долния етаж се похвали, че веднъж го мернала. Бил в служебния си автомобил, минал в посока Коматево.
Ще си призная, че съм гласувал на изборите за него. Въпреки че беше за мен анонимник. Подведох се, че няма как да е по-неудачен от предишния кмет Язов. Запомнен най-вече от кючукпарижани, че най-обичал да разговаря с домашния си папагал. Старите моми още въздишат по него, нито една обаче не успя да прекъсне хроничното му ергенуване.
По негово време район „Южен” беше най-западналият, най-неугледният, най-бетонираният в Пловдив. Превърнал се в една спалня. „Моите съчувствия, разбрах, че живееш в Кючука. Нищо де, не си вързан, можеш да отскачаш до Главната”, успокояват клетниците с постоянен адрес там.
Вече една година откак кметува Атанас Кунчев, а почти нищо не се е променило в „Южен”. Ако е извършено нещо, то е само козметично. Мрачни сгради, улици със селски статут, пустинни междублокови пространства, едно-две заведения, които не са гаражни капанчета. Слава богу, че успяха сравнително бързо да пуснат Бетонния мост. Но паяжина хвана култовата улица „Ал. Сгамболийски”, вече не помнят откога я ремонтират. Зелените площи в много от кварталите са превърнати в нерегламентирани паркинги. Хората подават сигнали на кмета да реагира. Той вдига ръце. Оправдава се, че много от тях били частна собственост. Поне да беше сигнализирал КАТ, да направи хайка и да глоби автомобилните нашественици. Гаражите под блоковете са превърнати в магазинчета и тем подобни. Прибират наеми, а задръстват тротоарите с колите си. Това обаче явно не се вижда от въпросния районен кмет.
Той се хвали, че имал специално табло, на които записвал какво трябва да направи и какво е изпълнено. Дали там си напомня и, че има поръчка от жена си на връщане от работа да купи хляб и кисело мляко!?
Бил гордостта на Аграрния университет. Завършил с отличие специалност „Регионално развитие“. Известно време е директор на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. Поне в Кючука да беше направил квартални оранжерии. Домакините ще се родят. Вместо да ходят до пазара, влизат в оранжерията и си късат по избор я доматчета, я прясно зеленце.
Дните му в кметството не преминават, разбира се, напразно и безцелно. Наскоро навръх Бабинден кметът прие 20 служители, които имат внуци. Те му разказали тънкостите в отглеждането на малки деца,. Най-младата баба му показала нагледно как се къпе бебе.
А 28 ученици го посетили на работното му място. Децата от 3 „В“ клас го засипали с въпроси за работата му, интересуваха се как могат да се спрат колите, за да не замърсяват въздуха и може ли да се построят къщички за бездомните кучета. Той им отговорил изчерпателно, като обяснил, че работата му е трудна и отговорна, като всеки ден носи нови и различни предизвикателства. Често нямал почивен ден и му се налагало да работи и в събота и неделя. Кел файда, коментират на това кючукпарижани.
сн..facebook
07 Февруари 2025 година