Лошите новини от Италия за влошаващото се здраве на папа Франциск, най-възрастният папа от повече от век, станаха повод за спекулации кой ще бъде следващият лидер на католическия свят. 88-годишният понтиф е развил пневмония и в двата си бели дроба през уикенда и ще остане в болница, докато се бори с инфекцията, според Ватикана.
Технически всеки римокатолик може да бъде избран за папа, въпреки че неизменно един от 253-мата кардинали от целия свят ще носи папската тиара, пише New York Post.
След смъртта или оставката на папата се свиква конклав в Сикстинската капела на Ватикана, където кардиналите участват в кръгове на гласуване, за да определят следващия глава на Църквата. Само 138 от 253-мата кардинали ще могат да служат като избиратели в следващия конклав и кардинали над 80-годишна възраст не могат да участват в гласуването.
С влошеното здравословно състояние на папа Франциск, няколко видни кардинали се смятат за негови наследници. Ето кои са фаворитите:
Кардинал Пиетро Паролин, 70 г., Италия
Държавният секретар на Ватикана, Пиетро Паролин, служи на папа Франциск в продължение на 11 години и се превърна в фаворит на букмейкърите от миналия ноември, пише The Week. Счита се за умерен политически. Прекарва кариерата си, участвайки в дипломатическото крило на Светия престол, бил е в нунциатурата на Нигерия и Мексико. Той беше провъзгласен за кардинал през 2014 г. от папа Франциск.
Кардинал Фридолин Амбонго Бесунгу, 65 г., Демократична република Конго
Консервативният капуцин обяви доктрината на Fiducia supplicans - която позволява на свещениците да благославят неженени и еднополови двойки - за невалидна на африканския континент. Успя да постигне изрична благословия от папа Франциск на спешна среща през 2023 г. малко след публикуването на документа, съобщи Catholic Herald .
Папството му би се разглеждало като остро порицание на левите принципи на папа Франциск. Настоящият понтифекс направи Бесунгу кардинал през 2019 г.
Кардинал Вим Ейк, 71, Нидерландия
Вилем Якобус Ейк, бивш лекар, се смята за един от най-консервативните сред фаворитите.
През 2015 г. помогна за написването на „Единадесетте кардинали говорят за брака и семейството: есета от пасторална гледна точка“, където твърдо се противопостави на одобрението на Франциск на повторните граждански бракове в случай на неполучаване на анулиране на първия брак.
Кардинал Петер Ердо, 72, Унгария
Бивш президент на Съвета на епископските конференции на Европа и благочестив марианин, отдавна е значима фигура в политиката на съвременната църква. Противопоставял се на практиката разведени или повторно женени католици да получават Свето причастие. Не е съгласен също така се вропейските страни да приемат бежанци, заявявайки, че това е равносилно на трафик на хора . Кардинал е през 2003 г. от папа Йоан Павел II.
Кардинал Луис Антонио Тагле, 67 г., Филипини
Луис Антонио Тагле служи като про-префект за секцията за първа евангелизация на Дикастерията за евангелизация и като президент на Междудикастералната комисия за посветени монашества. Наричан „азиатският папа Франциск“ – се смята за левичарски политически и е критичен към отношението на Църквата към ЛГБТ хората и разведените и повторно женени католици. В интервю от 2015 г. той каза, че „суровата“ позиция на Църквата спрямо гейовете, разведените и самотните майки е навредила на целта на Църквата да евангелизира. Той е направен кардинал от папа Бенедикт XVI през 2012 г.
Кардинал Реймънд Бърк, 76 г., Съединени американски щати
Реймънд Бърк е смятан за водещия архиконсерватор в църквата - привърженик на латинската меса и публичен критик на либералните тенденции на папа Франциск. Роденият в Уисконсин и бивш архиепископ на Сейнт Луис оспори желанието на Франциск да позволи на разведени и повторно женени двойки да приемат Евхаристията. Опорва новия език на Църквата относно изкуствената контрацепция, гейовете и гражданските бракове като „нежелателни“. Бърк беше направен кардинал от папа Бенедикт XVI през 2010 г.
Кардинал Марио Греч, 67, Малта
Настоящият генерален секретар на Синода на епископите Марио Греч се смята за потенциален умерен наследник на папа Франциск. Преди това той е говорил за необходимостта да се достигне до онези, които са отхвърлени от Църквата поради техните сексуални наклонности или семейно положение. В реч през 2014 г. , произнесена на извънредното Общо събрание на Синода на епископите, подчерта необходимостта на Църквата да поддържа приемственост на учението, като същевременно позволява креативност в методологията на говорене с хората. Греч беше направен кардинал през 2020 г. от папа Франциск.
Кардинал Матео Зупи, 69, Италия
Президентът на Италианската епископска конференция Матео Зупи е роден в Рим и е служил на ключовата позиция на архиепископ на Болоня, Италия, което го прави вътрешен човек във Ватикана на Франциск. Любимец на Франциск, През 2023 г. извърши високопоставена мирна мисия в Украйна — среща с Володимир Зеленски. Същата година беше изпратен в Съединените щати, за да се срещне с президента Джо Байдън. Той беше направен кардинал от папа Франциск през 2019 г.телеграф
19 Февруари 2025 година