Ефирът на Нова тв се нажежи до червено. Историкът доц. Светослав Живков и журналистът Александър Симов, бивш депутат от БСП, спретнаха страшен скандал по повод Деня на Победата и Деня на Европа. Двамата говореха един през друг, не се изслушваха и предизвикаха усмивките на водещия на "Офанзива" Любо Огнянов.
Те се скараха имало ли е съветска окупация у нас или победата над Нацистка Германия е била освобождение? „Съветска окупация не съществува. Съветската армия навлиза в България и остава до подписването на мирния договор, след което си тръгва“, заяви Симов, оспорвайки тезата, че България е била под съветска окупация след 9 септември 1944 г.
Доц. Живков обаче категорично зае обратната позиция „Навлизането на чужди войски и завземането на чужда територия без съгласието на държавата се нарича окупация“. Историкът подчерта, че България е съюзник на Нацистка Германия до септември 1944 г., а присъствието на Червената армия е довело до установяване на съветско влияние върху страната.лупа
10 Май 2026 година