И ошавът за Бъдни вечер се оказва опасен за здравето. Ако е с купешки сушени плодове, традиционният компот може най-малкото да ни изприщи по Коледа.
Лекари съветват да се търсят сухи сливи, ябълки, круши от наши производители на дребно по пазарите, вместо да се купуват от масово продаваните предимно вносни.
Оказва се, че сушените кайсии, огромните сливи без костилки, фурмите, дори стафидите почти сто процента са обработвани с химикали, които могат да предизвикат алергични реакции. Само преди ден Агенцията по безопасност на храните алармира, че над 2 тона сушени плодове със сулфити, които не са обозначени на етикета, са заловили българските власти в пратка от Турция.
Сулфитите са синтетична хранителна добавка и се използват за удължаване живота на продукта чрез убиване на микроорганизмите, за по-добър външен вид и по-траен вкус.
Особено при алергични хора и астматици сулфитите са много опасни с предизвикване на пристъп на задух, подуване на гърлото и езика.
21 Ноември 2014 година